7.8438
9.2983
10.2484
Kozbeyli Köyü
Kozbeyli Hakkında

Taş evleri, tarihi yapıları, huzurlu ve sakin yaşamı, etkileyici camisi, nefis dibek kahvesi ile ziyaretçilerini ağırlayan Kozbeyli Köyü, İzmir'in Foça ilçesinde saklı bir cennet.

Günümüzden yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan köy, bu tarihten önce 200 yıla yakın bir süre Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın Yolmuç çevresindeydi.

Tertemiz havası, sessiz ve huzurlu sokakları, taş evleri ve ayağa kaldırılan yapılarıyla Kozbeyli Köyü, tam anlamıyla bir kafa dinleme yeri. Şehirden kaçıp buraya yerleşenlerin sayısının artmasıyla köydeki dönüşümün hızlanacağı konuşuluyor. Bazı sanatçılar, tasarımcılar ve yatırımcıların attığı adımlarla köyün çehresi yavaş yavaş değişiyor.

Dibek Kahvesi

Giderek tükenmekte olan bir geleneğe dönüşen dibek kahvesi, sanılanın aksine kahve pişirme yöntemi değil; kahvenin öğütülme biçimine verilen bir isim.

Bu yöntemde, kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur, taştan yapılmış bir dibek içerisinde tokmakla dövülüyor. Daha sonra elekten geçirildikten sonra pişiriliyor. Koyu kıvamlı, yağını kaybetmemiş kahvenin aroması ve lezzeti daha farklı oluyor. Dibek Kahvesi’nde kahve fincanının kulbu yok. Her bir sipariş için kahve ayrı ayrı fincanda pişiriliyor ve yanında lokumla servis ediliyor. Siz de Varia Otel'in eşsiz doğa manzarasını seyrederken Kozbeyli'nin enfes dibek kahvesini yudumlayabilirsiniz.

Kozbeyli Cami

Kitabesinde 1611 yılında inşasına başladığı yazılı olan Kozbeyli Cami, köyün muhteşem manzarasına hakim olan bir tepede. Geç dönem Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini yansıtan cami, bitkisel süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

1891 yılında tamir kitabesi mevcuttur. Cami sade, kare planlı, kırma çatılı, batılaşma dönemi süslemelerinin yer aldığı, Geç Dönem Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini taşıyan cami yapısındadır. Caminin kuzeyinde ahşap destekler üzerine oturan ahşap örtülü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Cephede ahşap destekler ve saçağın altı silmeler ile hareketlendirilmiştir. Doğu köşesinde tek şerefeli bir minare bulunmaktadır. Minare kaidesi düzgün kesme taş malzemelidir. Pabuç bölümünden itibaren yeni yapılmıştır. Cami yığma malzeme ile inşa edilmiş olup, sonradan sıvanmıştır. Güney cephesi haricinde diğer cephelerde dikdörtgen kesitli sade pencereler vardır.